ZOPÁR RÁD, AKO UČIŤ DIEŤA PO ANGLICKY

Začnite čím skôr

V minulosti prevládal názor, že začínať s výučbou cudzieho jazyka u detí predškolského veku je zbytočné. Avšak štúdie v posledných rokoch ukazujú, že prvé tri až štyri roky života dieťaťa sú najlepším obdobím, kedy by sa malo začať učiť cudzí jazyk. Je dôležité začať skoro, pretože malé deti sa dokážu učiť nový jazyk oveľa ľahšie a rýchlejšie ako dospievajúce deti alebo dospelí. Malé deti totiž majú prirodzenú schopnosť naučiť sa materinský jazyk. Keď sa začnú učiť druhý jazyk, využívajúpráve túto schopnosť a to bez toho, aby si to uvedomili. Do veku 4 rokov sa dieťa vyrastajúce v prostredí rodiny naučí bez problémov až 2000 základných slov. Spôsob a rýchlosť, akou sa malé deti učia rozprávať dokazuje, že majú prirodzenú schopnosť učiť sa.

Venujte sa angličtine pravidelne

Čím viac sa Vaše dieťa bude s angličtinou stretávať, tým viac jej začne rozumieť. Keď sa deti začínajú učiť druhý jazyk, spočiatku zvyčajne viac rozumejú ako hovoria.  Väčšina detí má takzvané "tiché obdobie", v ktorom angličtinu hlavne počúvajú a na otázky odpovedajú neverbálne alebo vo svojom rodnom jazyku, avšak nehovoria anglicky. Je dôležité, aby každé dieťa týmto obdobím prešlo svojou vlastnou rýchlosťou. Nenúťte Vaše dieťa, aby s Vami hovorilo po anglicky. Namiesto toho sa pokúste poskytnúť mu čo najviac času, kedy sa môže s novým jazykom stretnúť a počúvať ho. Týmto spôsobom sa Vaše dieťa naučí angličtinu prirodzene.
Môžete taktiež využiť príležitosti, kedy by sa dieťa mohlo stretnúť s anglicky hovoriacimi deťmi alebo dospelými, napríklad stretnutia s priateľmi, v detských kluboch... V takomto uvoľnenom prostredí môžu angličtine načúvať bez toho, aby ich niekto nútil rozprávať a zároveň si zvykajú na cudzojazyčné prostredie. 

Čítajte anglické knihy

Pravidelné čítanie kníh nahlas učí Vaše dieťa cenné jazykové zručnosti v akomkoľvek jazyku. Tak skoro, ako je to len možné, začnite deťom čítať aj anglické knihy, pričom príbehy v angličtine prerozprávajte aj v rodnom jazyku. Keď dieťa počúva príbeh v oboch jazykoch, zvyšuje to porozumenie a tým aj jeho záujem. Taktiež má možnosť oba jazyky porovnávať.

Čítanie kníh je pre deti učením a zábavou zároveň. V obrázkových knihách sa deti učia nové anglické slová v spojení s ilustráciami a obrázkami, ktorým už rozumejú. Obrázkové leporelá pre najmenších, ako aj rozprávkové a náučné knihy pre väčšie deti Vám umožnia stráviť príjemné spoločné chvíle pri čítaní a zároveň nenápadne obohatia anglickú slovnú zásobu Vašich detí. Pre rodičov, ktorí nehovoria anglicky, sú dobrou alternatívou knihy s CD a DVD.

Zabavte sa s angličtinou

To, že sa snažíte naučiť Vaše dieťa druhý jazyk, by pre neho malo byť vždy spojené s pozitívnou skúsenosťou. Pokúste sa urobiť z učenia angličtiny zábavu. Rozprávajte sa s ním anglicky doma napríklad pri hre, čítajte knihy, počúvajte a spievajte anglické pesničky a básničky pre deti, pozerajte s nimi anglické rozprávky v televízii alebo na DVD.

Opakovanie týchto činností je dôležité pre získavanie novej slovnej zásoby a správnej výslovnosti. Ak nové anglické slová a vety počúvajú deti opakovane, ukladajú sa do ich pamäte a stávajú sa prirodzene súčasťou ich anglickej slovnej zásoby. Aj keď sa neprihovárate Vašim deťom s perfektným anglickým prízvukom - nevadí. Pri výučbe angličtiny sa u detí kladie dôraz najskôr na porozumenie, až neskôr na výslovnosť. 


Hodnotenie ( 125 )

Od: Martina,
Krasne knihy, aj tie pouzivane vo vybornom stave, ... 27-09-2022
Od: Andrea,
Nádherné knižky v top kvalite od pani pre ktor ... 15-09-2022
Od: Lucia,
Velka spokojnost, urcite este nakupime :) 14-06-2022
Od: Natalija,
Nádherné knihy, rýchle dodanie, k nákupu nám ... 30-12-2021
Od: Daniel,
Skvely vyber uzasnych kniziek za priatelske ceny. ... 15-03-2021
Od: Jana H.,
Opakovane som si objednala knihu z ABC books a opa ... 30-10-2020
Od: Danica,
ABC books vrelo odporúčam. Knihy sú deklarovane ... 13-10-2020